Fałszywe obrazy Boga (17.10.2019)

Spotkanie naszej Wspólnoty rozpoczęliśmy tradycyjnie od modlitwy i uwielbienia śpiewem przy gitarze, na której zagrał nam brat Marcin. Modlitwę poprowadzili dwaj bracia ze wspólnoty: Mariusz i Antoni.

Konferencja naszego opiekuna duchowego ks. Tomasza rozpoczęła się od bardzo ważnego pytania: „Dlaczego ludzie odchodzą od Kościoła ?” Padło wiele odpowiedzi takich jak: lenistwo, kryzys autorytetów, dobrobyt, zgorszenie, życiowe nieszczęścia, itp.. Tymczasem wierzyć, tzn. totalnie zaufać komuś, kogo się kocha i o kim się wie, że mnie kocha. Trudno to uczynić, gdy ma się „wkodowany” na skutek bolesnych życiowych przeżyć, fałszywy obraz Boga. Dlatego wielu ludzi dotyka utarta wiary.

Ks. Tomasz wyróżnił cztery najczęściej spotykane fałszywe obrazy Boga: Bóg – Policjant (surowy sędzia, który za dobro nie wynagradza, a za zło karze), Bóg – Demiurg (budowniczy świata, który stworzył człowieka i dał mu wolną wolę; określił zasady i oddalił się, bo mu nie zależy na losie wytworu rąk), Bóg – Sprawiedliwy Dziadziuś (łagodny, przymykający oczy na złe rzeczy, kochający do tego stopnia, że wszystko wybaczy),Bóg  – Bankrut (dał miłość, ale dziś jest bezsilny wobec wszechobecnej potęgi zła).

Często takie obrazy są skutkiem zranień z dzieciństwa. Jeśli ktoś miał surowego tatę, który wychowywał karcąc i krzycząc to myśli, ze tak samo czyni Bój Ojciec. „Bóg budowniczy” powstał z doświadczenia ojca biologicznego, który choć powołał do istnienia na tym świecie, to nie interesuje się losem dziecka. Bóg postrzegany jako dziadziuś, wszystko wybaczy i na wszystko przymyka oko, bo taki był ziemski tata. Natomiast „Bóg Bankrut” to odzwierciedlenie ojca słabego, na którego nie można liczyć.

Z tych wszystkich opinii tworzy się kryzys wiary. Kryzys, wg filozofii klasycznej to nie koniec czegokolwiek, ale przemiana w coś nowego. Kryzys zatem może być błogosławieństwem. Kryzys winien wzbudzić refleksję i nadzieję na nowe tzn. lepsze. Warto przywołać tu Ewangelię wg św. Łukasza, gdzie w rozdziale 24 uczniowie Jezusa, uciekając z Jerozolimy, po drodze spotykają i rozmawiają z mężczyzną nie rozpoznając w Nim swego Pana, gdyż przeżywali duży kryzys wiary. On otworzył im oczy poprzez Słowo i Eucharystię.

Po konferencji księdza Tomasza dwie osoby podzieliły się z nami świadectwem, dzięki któremu mogliśmy usłyszeć o działaniu Pana w naszym życiu.

Poprzedni wpis | 2019-10-20Codzienne relacje z Misji Ewangelizacyjnych w Parczewie (20.10.2019)
Następny wpis | 2019-10-29Pójść za Jezusem (24.10.2019)

Zostaw komentarz