Święty Józef – mąż Boży i mąż Maryi (23.05.2019)

Jak zwykle w przedostatni czwartek miesiąca spotkaliśmy się w salce przy zakrystii kościoła p.w. Św. Józefa, aby karmić się Słowem Bożym w formie dzielenia w małych grupkach. Spotkanie rozpoczęliśmy od modlitwy i uwielbienia Pana śpiewem. Następnie, aby ten czas był jak najbardziej owocny, ksiądz Tomasz przedstawił tematykę spotkania i wskazał fragmenty perykop ewangelicznych dotyczące tematu dzielenia, jakim była osoba świętego Józefa. Oblubieniec Dziewicy Maryi był przy Niej i Jezusie co najmniej do momentu, gdy Syn Boży miał 12 lat. O późniejszych Jego losach oraz okolicznościach śmierci Ewangeliści milczą. Jednak, chociaż w Ewangeliach św. Józef nie powiedział ani jednego słowa, to Jego postawa wiele może nam powiedzieć. Chociażby to, że wg św. Mateusza i Łukasza Józef miał aż snów, w których Anioł informował go o tym, co ma czynić, świadczy, że był to człowiek modlitwy i wielkiego posłuszeństwa i zawierzenia Bożemu prowadzeniu.

Każda mała grupka na podstawie różnych fragmentów Pisma Świętego wydobyła i opisała z natchnionego tekstu cechy, które wykazywał święty Józef. W podsumowaniu wypisaliśmy następujące przymioty męża Maryi; ideału ojca i męża: sprawiedliwy, kochający, zrównoważony, odważny, ufny, posłuszny Bogu i Prawu, dyskretny, męski, mężny, subtelny, czysty, miłujący dobro, roztropny, opanowany, bez nałogów, opiekuńczy, małomówny, człowiek wiary, zdyscyplinowany, pokorny, odpowiedzialny, zadaniowy, cierpliwy, otwarty na słuchanie, wrażliwy, bogobojny, systematyczny, pełen autorytetu, w jedności z małżonką, dający wolność, wyrozumiały, wytrwały i ofiarny.

Po skończonej konferencji przyszedł czas na dziękczynienie. Dziękowaliśmy Panu za owoce dzielenia i za spotkanie, za nasze troski i kłopoty oraz prosiliśmy o umocnienie naszej wiary. Na koniec wspólnotowego spotkania zebraliśmy się w duży krąg i pomodliliśmy się, odśpiewując Apel Jasnogórski.

Poprzedni wpis | 2019-5-27Doświadczenie zdobywane na kursach ewangelizacyjnych (05.2019)
Następny wpis | 2019-5-28Zaproszenie na Wieczór Chwały (28.05.2019)

Zostaw komentarz