Post w Biblii i tradycji Kościoła (19.11.2020)

W czwartek 19.11 br. odbyło się drugie spotkanie on-line naszej Wspólnoty. Siostry i bracia zasiedli do komputerów i innych urządzeń mobilnych, by wspólnie wielbić i chwalić naszego Pana. Modlitwę poprowadziła dla nas Marysia. Wzywaliśmy, uwielbialiśmy i dziękowaliśmy Duchowi Świętemu. Śpiewaliśmy wspólnie pieśni do naszego Taty: „Ofiaruję Tobie Panie Mój”, „Święty Święty”, „Jezus Chrystus Moim Panem jest”. Tym razem konferencję wygłosiła nam Beata, a dotyczyła ona postu w Biblii i tradycji chrześcijańskiej. O pierwszej formie postu, możemy mówić już w raju, gdy Adam otrzymał nakaz wstrzemięźliwości od chęci spożycia owocu z drzewa poznania dobra i zła. Post jest praktykowany prawie we wszystkich religiach i według wszystkich religii, daje on szansę i ułatwia otwarcie się człowieka na działanie Boga.
W Biblii wyróżniamy następujące rodzaje postów:
1. wstawienniczy (post Mojżesza)
2. wzmacniający uzdalnia on do służby (post proroka Eliasza)
3. wzywający Bożej pomocy (post Ezdrasza)
4. błagalny (post króla Dawida)
5. oczyszczający umysł i ciało (post Daniela)
6. służebny (post prorokini Anny)
7. przed misją (rozpoczęcie służby Św. Pawła)
8. wspomagający posługę rozwiązywania grzesznych języków i uwalniania złych duchów (post Apostołów)
9. oddania się (post Pana Jezusa)
Praktyka regularnego postu jest bardzo pożyteczna. Tekst Mt 6, 16-18 podkreśla wartość indywidualnego samozaparcia, ułatwiajacego w konsekwencji dźwiganie krzyża. Posty mogą różnić się czasem trwania i formą, ale wszystkie mają na celu utrwalanie postawy pokory i zaufania w opatrznościową opiekę Stwórcy.
Na zakończenie naszego spotkania w sieci, wysłuchaliśmy świadectwa, którym podzieliła się jedna z naszych sióstr. Pomodliliśmy się wspólnie za nas obecnych na spotkaniu on-line i za wszystkich, którzy należą do Wspólnoty. Na następne nasze spotkanie on-line zapraszamy już za tydzień 26.11 br.
Opracowała Katarzyna Strzałek
Poprzedni wpis | 2020-11-13Pieniądze w Biblii (12.11.2020)
Następny wpis | 2020-12-03Pascha żydowska a chrześcijańska Wielkanoc (26.11.2020)

Zostaw komentarz